Został zaprojektowany w celu zapewnienia przejrzystej, spójnej i kompleksowej podstawy do opracowania sylabusów językowych i wytycznych programu nauczania, projektowania materiałów dydaktycznych i edukacyjnych oraz oceny znajomości języków obcych.
Rezultat ponad dwudziestu lat badań, wspólny europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie (CEFR) jest dokładnie tym, co mówi jego tytuł: ramy odniesienia.
Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ, ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR) – stopień znajomości języka obcego w określonej klasyfikacji, a więc umiejętności w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu. Klasyfikację przyjęła Rada Europy, wprowadzając sześć poziomów oznaczonych wielką literą i dodatkowo cyfrą. Poziom A1 odpowiada najmniejszej biegłości, a poziom C2 – największej.
Liczba godzin nauki pomiędzy poziomami, określona przez Stowarzyszenie Testerów Językowych w Europie (ALTE) .
Wypełnij nasz test online.
Europass to zestaw pięciu dokumentów pozwalających zaprezentować umiejętności i kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie.
Dwa dokumenty w bezpłatnym dostępie: Curriculum Vitae pomaga zaprezentować posiadane umiejętności i kwalifikacje w sposób jasny i efektywny.
Paszport językowy jest narzędziem samooceny umiejętności i kwalifikacji językowych. Wypełnij swój Paszport językowy oraz CV online pod tym adresem:
https://europass.cedefop.europa.eu/pl
Pozostałe trzy dokumenty wydawane są przez instytucje edukacyjne i szkoleniowe.
Europass – mobilność zawiera informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim. Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe zawiera informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych przez posiadacza dyplomu ukończenia kształcenia zawodowego. Suplement stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwiać ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim za granicą. Suplement do Dyplomu zawiera informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych przez posiadacza dyplomu ukończenia studiów wyższych. Suplement stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwiać ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim za granicą.